top of page

9 kroków do przejęcia kontroli nad własnym życiem

Zaktualizowano: 10 sie 2022

Zacznij żyć świadomie!

Mam wrażenie, że życie przepływa przez palce. Dzień-noc, kolejny dzień- kolejna noc, jeszcze kolejny dzień i znów kolejna noc. Od jednego obowiązku do drugiego, od jednej sprawy do następnej. Zatracamy to, co jest ważne. Zatracamy życie- świadome i prawdziwe przeżywanie go. Wikłamy się w niezdrowe zależności, trzymamy się niesłużącym nam związkom, wykonujemy pracę, którą nie lubimy.

Miałam tak. Miałam tak, że zgubiłam się w codziennych obowiązkach, potrzeby innych przekładałam nad swoje. Wiara w siebie i w swoją intuicję spadła do zera. Dorosłe życie mnie przytłoczyło.

Aż w końcu doszłam do muru. Albo coś zmienię albo będę wiecznie nieszczęśliwa. I co zrobiłam? Nie, nie zmieniłam partnera, nie zmieniłam też pracy. Ale zmianę zaczęłam. Zaczęłam od siebie.

Jeśli jesteś w podobnej sytuacji, co moja: czujesz, że role przypisane przez społeczeństwo Cię przytłoczyły, czujesz, że życie to coś więcej niż praca-dom-praca. A może wchodzisz dopiero w dorosłość i nie wiesz jak się za nią zabrać?

To zobacz stworzone przeze mnie 9 kroków do przejęcia kontroli nad własnym życiem i zacznij żyć prawdziwie!


Krok 1 – Określ swoje wartości i żyj zgodnie z nimi


Nic tak nie pomaga w drodze jak odpowiednie drogowskazy. Dzięki nim wiesz, gdzie jesteś i gdzie zmierzasz. Takimi drogowskazami w życiu są nasze wartości, czyli to co jest dla nas ważne. Stworzenie swojej własnej hierarchii wartości ułatwi Ci wiele przyszłych wyborów. Jeśli nie wiesz jak się za to zabrać kliknij w przycisk poniżej i zacznij przygodę z wyzwaniem Odkryj swoje drogowskazy.
Krok 2 – Zastanów się jak wygląda Twoje życie, a jak chcesz żeby wyglądałoNie ma nic piękniejszego niż znalezienie swojej drogi, bo bez celu możesz co najwyżej biegać w miejscu. Twoja ścieżka jest obok Ciebie cały czas, czeka aż zapukasz do jej drzwi. Ta ścieżka nie należy do Twoich rodziców, nauczycieli ani kochanków. Twoja ścieżka to Twoja postać, która definiuje się każdego kolejnego dnia”. – Jodie Foster

Żeby zacząć podróż warto wiedzieć skąd się wyrusza i dokąd zmierza;) Tak samo jest, gdy planujesz zmiany w swoim życiu. Zastanów się w jakim punkcie swojego życia jesteś. Podziel je na sfery np. zawodową, miłosną, rodzicielską, duchową, zdrowotną itp. Tyle, ile sfer jest dla Ciebie ważnych, tyle wypisz. Zastanów się teraz jak bardzo jesteś z każdej z nich zadowolona korzystając z punktacji od 1 do 10, gdzie 1 to WCALE a 10 to CAŁKOWICE. Określiłaś właśnie swoją obecną sytuację. Teraz pomyśl: dokąd chcesz dojść, którą sferę chcesz rozwinąć, w jakim punkcie chciałabyś się znaleźć za jakiś czas.

Możesz wykorzystać do tego narzędzie Koło życia. By ułatwić Ci to ćwiczenie przygotowałam dla Ciebie pusty egzemplarz Koła życia z podziałem na 8 części i z liniami wyznaczającymi punkty skali. Podpisz części swoimi sferami i pokoloruj w każdej z nich tyle fragmentów, na ile jesteś usatysfakcjonowana z danego obszaru. Drugim kolorem zaznacz jak chciałabyś, żeby było. Zastanów się, co możesz zrobić, by dojść do oczekiwanego poziomu. Gratulacje, określiłaś właśnie dokąd chcesz zmierzać:).
Krok 3 – Spisz swoje marzenia i przekuj je w cele


Marzenia to piękna sprawa. Bez marzeń nasze życie straciłoby kolor. W poprzednim kroku określiłaś ważne dla Ciebie sfery życia. Wybierz tę, którą chcesz się zająć i pomyśl nad marzeniami, jakie masz związane z tym obszarem. Masz marzenia? Przekuj je w cel. Zastosuje metodę SMARTER. To akronim od angielskich słów. Kliknij w przycisk poniżej i przejdź do postu, w którym wyjaśniam tę metodę.Krok 4 – Opracuj plan działania, który doprowadzi Cię do wyznaczonych celów


Cele wyznaczone? Czas na plan ich realizacji. Z planem łatwiej o kontrolę swoich działań i nie zgubienie tego, co ważne w codziennych obowiązkach. Wyznacz małe kroki, które systematycznie wykonywane doprowadzą Cię do celu. Zapisz je, odhaczaj, wywieś w widocznym miejscu, byś o nich pamiętała. Pamiętaj, by Twój plan był elastyczny, bo wiadomo my swoje, a życie swoje;) Nie wszystko da się przewidzieć i pewnie będziesz zmuszona go modyfikować, ale będzie on Twoim kierunkowskazem i łatwiej będzie Ci określić, co już masz "odhaczone", a nad czym jeszcze trzeba popracować.


Krok 5 – Podsumowuj pewne etapy. Zapisz, co się udało, a co trzeba zmodyfikować


Co tydzień, co miesiąc, co kwartał? Wybierz swój cykl i rób podsumowania tego, co udało się osiągnąć. Dzięki temu utrzymasz motywację do działania i zauważysz, które sfery potrzebują więcej uwagi.


Krok 6 - Bądź asertywna


Zaplanuj czas dla swoich spraw. Niech nic nie będzie wtedy ważniejsze. Pomyśl o tym tak: Czy jeśli miałabyś spotkanie ze swoim ulubionym aktorem/artystą/autorytetem to odwołałabyś je, bo ktoś Cię o coś poprosił ("Dziś jednak Ty odbierz dzieci", "Przywieziesz ciocie z dworca", "Miałam ja się tym zająć, no ale tobie zajmie to chwilkę, prawda?"). Wyznacz priorytety i traktuj je właśnie jak takie wyjątkowe spotkanie, wtedy łatwiej Ci będzie być asertywną, gdy wcześniej miałaś z tym problem.


Krok 7 – Spisz wszystko, co może pójść nie tak i opracuj taktykę działania


Do tej pory coś lub ktoś odciągał Cię od przejęcia kontroli nad własnym życiem. Spisz te przeszkody i przygotuj się na nie. Jeśli marnowałaś czas na skrolowaniu Internetu to zapisz wszystkie możliwe sposoby na ograniczenie tego czasu np. pobierz aplikacje, nastaw minutnik, wycisz powiadomienia itd.Krok 8 – Zacznij działać z tym, co masz!


Nie czekaj na magiczną rzecz po wyrazie "jeśli..."("Zacznę nagrywać podcasty, jeśli kupię odpowiedni sprzęt"), bo to "jeśli" może nigdy nie nadejść. Zastanów się jak długo coś odkładasz i gdzie mogłabyś być, gdybyś zaczęła od razu. Pamiętaj, że zrobione jest lepsze od perfekcyjnego;)


Krok 9 – Nie odkładaj życia na jutro!


Zabrzmi banalnie, ale życie masz tylko jedno. Podejmij wyzwanie świadomego życia i codziennie małymi krokami realizuj ten projekt, bo wygraną jest Twoje szczęście!


Program Twój Życiowy Kompas


Sama wiem, jak trudno jest przejść te 9 kroków. Jak trudno się zmotywować, łączyć je z codziennością, wyjść ze swoich schematów i zacząć walczyć o siebie. Nie będę Cię kłamać, że jest łatwo. Droga jest trudna, ale naprawdę warto ją przejść. Powoli, małymi krokami, zaczniesz czuć, że naprawdę oddychasz, że nie żyjesz, a przeżywasz życie. Staniesz się świadoma siebie i odważniejsza w decyzjach.


To jest Twój czas!


Pamiętaj, że jestem tu, by Cię wesprzeć.

Specjalnie dla Ciebie stworzyłam program Twój Życiowy Kompas, dzięki któremu przejdziesz te 9 kroków razem z moim indywidulanym wsparciem.

Program ten składa się z 4 spotkań online, na których

1) poznasz swoje drogowskazy, czyli wartości życiowe

2) odnajdziesz pasje w tym co robisz, zastanowisz się nad swoim FLOW

3) scharakteryzujesz swoje talenty i mocne strony

4) określisz swoją życiową misję, dzięki której znów poczujesz sens życia


Nie wiesz, czy ten Program jest dla Ciebie?

Umów się na BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ, a ja odpowiem na wszystkie nurtujące Cię pytania.


Kim jestem?


Nazywam się Alicja Klimacka i wspieram kobiety w drodze do życia na własnych warunkach.


Z wykształcenia jestem pedagogiem, a prywatnie mamą dwójki synów.

Od zawsze fascynowały mnie zagadnienia rozwoju osobistego, dlatego skończyłam poradnictwo i pomoc psychopedagogiczną na Uniwersytecie Wrocławskim.

Po studiach zaczęłam pracę jak nauczyciel, ale cały czas myślałam o tym jak pomagać kobietom, tak by mogły wieść satysfakcjonujące życie, bo głęboko wierzę w to, że KAŻDY może takie mieć.

Swoją pasję przekułam w umiejętności na akredytowanym kursie ICF "Mistrz coachingu" w Szkole Coachów Meritum.

Dlatego zapraszam Cię na spotkania ze mną, na których doprecyzujesz swoje wartości, pokonasz hamujące Cię przekonania i odkryjesz swoją misję.

Zaczniesz życie na własnych warunkach!


By zarezerwować termin na BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ ONLINE. kliknij w przycisk poniżej


bądź napisz do mnie na Facebooku lub Instagramie9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page